onsdag 2 november 2011

Stockholm Beer and Whisky festival, Alla Medaljörer och årets vinnare.


2011 års tävlingar

Festivalens Bästa Öl 2011 (den guldvinnare som fick högst betyg av domarpanelens sammanlagda poäng) 
Dog Town Pale Ale, Lagunitas Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Festivalens Bästa Cider 2011 (den guldvinnare som fick högst betyg av domarpanelens sammanlagda poäng) 
Stowford Press Cider, Westons, TOMP Beer Wine & Spirits

Årets Beer Trofe 2011 (Det bryggeri som vinner flest guldmedaljer, minst tre stycken)S:t Eriks Bryggeri

Festivalens Bästa Whisky 2011 (den guldvinnare som fick högst betyg av domarpanelens sammanlagda poäng) 
Highland Park 21 Yo The Edrington Group Maxxium Sweden AB
Årets Whisky Trofe 2011 delades ej ut då inget destilleri vann fler än 2 guld.
Årets vinnare av öltävlingen 2011
Flask & Burk Produkter:
Kategori: Ljus lager låg- till medelhumlad max 5,9%
Guld: Budweiser, ABInBev, Carlsberg Sverige AB
Silver: Kung, Åbro Bryggeri
Brons: Bryggmästarens Bästa Pilsner, Åbro Bryggeri
Kategori: Ljus lager välhumlad max 5,9%
Guld: S:t Eriks Pilsner, S:t Eriks Bryggeri, Galatea Spirits AB
Silver: Hornbeer Dryhop, Elixir Wine
Brons: Tumbo tysk pils, Eskilstuna Ölkultur, Alambic
Kategori: Halvmörk och mörk lager max 5,9%
Guld: S:t Eriks Skördeöl, S:t Eriks Bryggeri, Galatea Spirits AB
Silver: Master Semi-dark, Plzensky Prazdroj, A.S., SABMiller Brands Europe
Brons:  Three Hearts Julöl, Krönleins Bryggeri
Kategori: All lager över 6%
Guld: Asam Bock, Weltenburger Klosterbryggeri, Två Bryggare/Österlenbryggarna
Silver: Isbock, Brouwerij de molen, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Red oktober, Gotlands Bryggeri
Kategori: Ale max 4,7%.
Guld: Brewdog Trashy Blonde, Brewdog, Cask Sweden
Silver: S:t Eriks Pale Ale, S:t Eriks Bryggeri, Galatea Spirits AB
Brons: Teasel, Stroud Brewery, Båstad Vinhandel
Kategori: Ale Belgisk stil 4,8%-5,9%
Guld: Etoile du Nord, Brasserie Thiriez, Brekeriet
Kategori:Ale Brittisk stil 4,8%-5,9%
Guld: 90 Shilling, Odell's Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Silver: Seven Giraffes, Williams Brothers, Brill & Co
Brons: Old Speckled Hen, Morland Greene King, TOMP Beer Wine & Spirits
Kategori: Ale Modern stil 4,8%-5,9%
Guld: Reparationsbajer, To Øl, Brill & Co
Silver: Oppigårds Pale Summer Ale, Oppigårds Bryggerier
Brons: Caldera Pale Ale, Caldera Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Kategori: Ale Belgisk stil 6% och över
Guld: La Trappe Quadrupel, Bavaria N.V., Galatea Spirits AB
Silver: Achel Bruin, Achel Brewery, Galatea Spirits AB
Brons: Södvik Säsong 2011, Ängö Kvartersbryggeri
Kategori: Ale Brittisk stil 6% och över
Guld: Wee Heavy, Belhaven Brewery, TOMP Beer Wine & Spirits
Silver: Bötet Barley Wine 2009, Nynäshamns Ångbryggeri AB
Brons: Old Tom, Frederic Robinson, Wicked Wine AB
Kategori: Ale Modern stil 6% och över
Guld: Dog Town Pale Ale, Lagunitas Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Silver: Modus Hoperandi, Ska Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Brons: Sublimely Self-Righteous Ale, Stone Brewing Co, Brewers Association EDP/Oliver Twist
Kategori: Porter/stout max 5,9%.
Guld: Svart, Gamla Slottskällans Bryggeri
Silver: Sierra Nevada Stout, Sierra Nevada, Wicked Wine AB
Brons: Guinness Extra Stout, Carlsberg
Kategori: Porter/Stout 6% och över
Guld: Big John, Goose Island Beer Co, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Fristadens stolta imperial stout, Eskilstuna Ölkultur, Alambic
Brons: Biskop Kol, Strömsholms Brygghus
Kategori: Veteöl max 5,9%.
Guld: Vedette Extra Whitel Veteöl, Duvel Moortgat, Galatea Spirits AB
Silver: Flying dog In Heat Wheat, Flying dog brewery, Wicked Wine AB
Brons: Sierra Nevada Kellerweis, Sierra Nevada Brewery, Wicked Wine AB
Kategori: All öl 0%-2,8%
Guld: Brandmästare Andréns Törstsläckare, Dugges, Brill & Co
Silver: BrewDog Nanny State, BrewDog Ltd., Cask Sweden
Brons: Bavaria Wit, Bavaria N.V., Galatea Spirits AB
Kategori: All öl 2,8%-3,5%
Guld: Steamer 3,5, Jämtlands Bryggerier
Silver: Leichte Weisse, Brauhaus Reigele, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Carlsberg, Carlsberg Sverige AB
Kategori: Övriga Öltyper (Öl som inte kan placeras i ovanstående kategorier, öl med speciella smaker osv.)
Guld: Rodenbach Grand Cru, Palm Brewing, Brewery International
Silver: Boon Marrige Parfait, Frank Boon Breweries,  Brewery International
Brons: Weihenstephaner Vitus, Weihenstephan, Galatea Spirits AB
Kategori: Bästa Svenska Öl på Flaska, Samtliga svenska flasköl oavsett kategori (ej licenstillverkade)
Guld: S:t Eriks Pale Ale, S:t Eriks Bryggeri
Silver: Red oktober, Gotlands Bryggerier
Brons: S:t Eriks Pilsner, S:t Eriks Bryggeri
Kategori: Traditionell jäst cider. Päron eller äpple.
Guld: Cidraie, CSR, Pernod Richard Sweden
Silver: Black Rat, Molings Brewery, Wicked Wine
Brons: Strongbow, HP Bulmers, Brewery International
Kategori: Söt Cider och aromatiserad cider.
Guld: Somersby Organic apple, Carlsberg Sverige AB
Silver: Cid Päron, Krönleins Bryggeri
Brons: Somersby Päron , Carlsberg Sverige AB
Fat Produkter:

Kategori: Ljus lager låg- till medelhumlad max 5,9%
Guld: Monks Light Lager, Brauhaus Reigele, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Landsort Lager, Nynäshamns Ångbryggeri AB
Brons: Samuel Adams Boston Lager, Boston Beer Company, Galatea Spirits AB
Kategori: Ljus lager välhumlad max 5,9%
Guld: American Dream, Mikkeller, Brill&Co
Silver: Mohawk Unfiltered Lager, De Proef/Mohawk Brewing, Wicked Wine AB
Brons: Tjockhult Tjinook, Nynäshamns Ångbryggeri AB
Kategori: Halvmörk och mörk lager max 5,9%
Guld: Sigtuna Black October, Sigtuna Brygghus
Silver: Sigtuna Dunkel Lager, Sigtuna Brygghus
Brons: Samuel Adams Octoberfest, Boston Beer Company, Galatea Spirits AB
Kategori: All lager över 6%
Guld: Master Dark, Plzensky Prazdroj, A.S., SABMiller Brands Europé
Silver: Jämtlands Skördebrygd, Jämtlands Bryggerier
Brons: Master Gold, Plzensky Prazdroj, A.S., SABMiller Brands Europé
Kategori: Ale max 4,7%.
Guld: Raasted Pale Ale, Raasted, Elixir Wine
Silver: Lia Fail, Inveralmond Brewery, Brewery International
Brons: Adnams Explorer, Adnams Brewery, Spendrups Bryggeri AB
Kategori: Ale Belgisk stil 4,8%-5,9%
Guld: Sigtuna Saison, Sigtuna Brygghus
Kategori: Ale Brittisk stil 4,8%-5,9%Guld: Oppigårds Single Hop Ale, Oppigårds Bryggerier
Silver: BrewDog Punk IPA, Brewdog Ltd, Cask Sweden
Brons: Nils Oscar India Ale, The Nils Oscar Company AB
Kategori: Ale Modern stil 4,8%-5,9%
Guld: Raasted Grillöl, Raasted, Elixir Wines
Silver: Oppigårds Amarillo, Oppigårds Bryggerier
Brons: Ålö Ale, Nynäshamns Ångbryggeri AB
Kategori: Ale Belgisk stil 6% och över
Guld:  Hoppy Blond, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Tripel Karmeliet, Brouwerij Bosteels, Galatea Spirits AB
Brons: Leffe Blonde, ABInBev, Carlsberg Sverige AB
Kategori: Ale Brittisk stil 6% och över
Guld: Bötet Barley Wine 2009, Nynäshamns Ångbryggeri
Silver: Nils Oscar Julöl 2010, The Nils Oscar Company AB
Brons: Oppigårds Indian Tribute, Oppigårds Bryggerier
Kategori: Ale Modern stil 6% och över
Guld: Nögne Ö IPA, Nögne Ö, Brill & Co
Silver: Houblon Chouffe, Brasserie D´Achouffe, Galatea Spirits AB
Brons: Ace of Spades 2011, Sigtuna Brygghus
Kategori: Porter/stout max 5,9%.
Guld: Gråskägg, Strömsholms Brygghus
Silver: Oppigårds Starkporter, Oppigårds Bryggerier
Brons: Svart, Gamla Slottskällans Bryggeri
Kategori: Porter/Stout 6% och över
Guld: Hornbeer The Fundamental Blackhorn, Hornbeer, Elixir Wine
Silver: Gudelös, Djaevlebryg, Elixir Wine
Brons: Nögne Ö Imperial Stout, Nögne Ö, Brill & Co
Kategori: Veteöl max 5,9%.
Guld: Weihenstephaner Hefe, Weihenstephan, Galatea Spirits AB
Silver: Braunstein Organic Wheat, Mikrobryggeriet Braunstein,
Brons: Erdinger Weissbier, Erdinger, Carlsberg Sverige AB
Kategori: All öl 0%-2,8%Guld: Raasted Wheat Delight, Raasted, Elixir Wine
Kategori: All öl 2,8%-3,5%
Guld: Svea Pale Ale, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Post-Kari, Strömsholms Brygghus
Brons: Kleen, Strömsholms Brygghus
Kategori: Övriga Öltyper (Öl som inte kan placeras i ovanstående kategorier, öl med speciella smaker osv.)
Guld: Indslev Hvede Bock, Indslev, Elixir Wine
Silver: Steamer, Jämtlands Bryggerier
Brons: Mysingen Midvinterbrygd 2011 , Nynäshamns Ångbryggeri AB
Kategori: Bästa Svenska Öl på Fat, Samtliga svenska flasköl oavsett kategori (ej licenstillverkade)
Guld: Oppigårds Amarillo, Oppigårds Bryggeri
Silver: Oppigårds Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri
Brons: Bötet Barley Wine 2009, Nynäshamns Ångbryggeri AB
Kategori: Traditionell jäst cider (päron eller äpple) och söt cider.
Guld: Stowford Press Cider, Westons, TOMP Beer Wine & Spirits
Silver: Strongbow, HP Bulmers, Brewery International
Brons: Næsgaarden Æble Cider, Mikrobryggeriet Braunstein
Årets vinnare av whiskytävlingen 2011
Tävlingskategori: North-American / American Whisky Straigth Bourbon  
Guld: Blanton´s Gold Edition Blanton´s Distillery, Galatea Spirits AB
Silver: Knob Creek Beam Global Wines and Spirits, Maxxium Sweden AB
Brons: Blanton´s Staight From the Barrel Blanton´s Distillery, Galatea Spirits AB
 
Tävlingskategori: Irish Whiskey  
Guld: Greenore Single Grain 6 år Cooley Distilery, Berntson Brand
Silver: Tyrconnel Single Malt Whiskey Cooley Distilery, Berntson Brand
Brons: Connermara Single Malt 8 yo Cooley Distilery, Berntson Brand
 
Tävlingskategori: Irish Whisky 13-20 år  
Guld: Redbrest Single Pot Still 15 Yo Irish Distillers Ltd (Midleton), Pernod Ricard Sweden
Silver: Jameson 18 Yo Limited Reserve Irish Distillers Ltd (Midleton), Pernod Ricard Sweden
Brons: Kilbeggan 18 yo Cooley Distilery, Berntson Brand
 
Tävlingskategori: World Wide Whisky, Japan, 3-8 år 
Guld: Nikka White Nikka Whisky, Symposion International AB
Silver: Nikka Red Nikka Whisky, Symposion International AB
Brons: Nikka From the Barrel Nikka Whisky, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: World wide Whisky, Japan, 9-12 år 
Guld: Hibiki 12 Yo Suntory, Philipson Söderberg AB
Silver: Hakushu 12 Yo Suntory, Philipson Söderberg AB
Brons: Yoichi 10 Year Old Nikka Whisky, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: World Wide Whisky, Japan, 13-20 år  
Guld: Miyagikyo 15 Year Old Nikka Whisky, Symposion International AB
Silver: Yoichi 15 Year Old Nikka Whisky, Symposion International AB
Brons: Yamazaki Single Malt 18 Yo Suntory, Philipson Söderberg AB
 
Tävlingskategori: World Wide Whisky, Europa, 3-5 år 
Guld: Mackmyra Reserv Förlagrad Svensk Ek, Mackmyra  Mackmyra Svensk Whisky AB
Silver: Den Första Utgåvan Mackmyra, Mackmyra Svensk Whisky AB
Brons: Brukswhisky Mackmyra, Mackmyra Svensk Whisky AB
Tävlingskategori: World Wide Whisky Europa 3-5 år Small Batch/Lim Ed  
Guld: Special 07 Framtidstro Mackmyra, Mackmyra Svensk Whisky AB
Silver: Moment Drivved Mackmyra, Mackmyra Svensk Whisky AB
Brons: Moment Jord Mackmyra, Mackmyra Svensk Whisky AB
 
Tävlingskategori: Scotland 3-8 år  
Guld: Benromach Organic Specal Edition Benromach Distillery, Symposion International AB
Silver: Glenfarclas 105 J & G Grant, Philipson Söderberg AB
Brons: Hazelburn Sauternes Wood Springbank Distillery, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: Scotland 3-8 år Blend  
Guld: Islay Legend 8 Yo Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Silver: Ballantines Finest Ballantines Distillery, Pernod Ricard Sweden
Brons: Engelbrekt Blend Scottish Independet Distillery, Bergslagen Destilleri
 
Tävlingskategori: Scotland 3-8 år Smal Batch  
Guld: Tomatin Decades Campbell The Tomatin Distillery, Galatea Spirits AB
Silver: Benromach Organic Specal Edition Benromach Distillery, Symposion International AB
Brons: Glen Garioch 1797 Founder´s Reserve Glen Garioch Distillery, Philipson Söderberg AB
 
Tävlingskategori: Scotland 9-12 år  
Guld: The Macallan 12 Yo Sherry Oak The Macallan Distillery Ltd, Maxxium Sweden AB
Silver: The Glenlivet 12 Yo The Glenlivet Distillery, Pernod Ricard Sweden
Brons: Old Pulteney 12 yo Inverhouse Distillerey, Berntson Brand
 
Tävlingskategori: Scotland 9-12 år Blend  
Guld: Ballantines 12 Yo Chivas Distillery, Pernod Ricard Sweden
Silver: Chivas Regal 12 Yo Chivas Distillery, Pernod Ricard Sweden
 
Tävlingskategori: Scotland 9-12 år Single cask   
Guld: Signatory Laphroaig UFC 10 Yo Signatory Vintage Scotch Whisky Co, Galatea Spirits AB
 
Tävlingskategori: Scotland 9-13 år Small batch-Lim Ed  
Guld: Glencadam limited Edition Portwood finish OB (Angus Dundee), Tomp Beer Wine & Spirits AB
Silver: Edradour Caledonia 12 Edradour Distillery, Galatea Spirits AB
Brons: Tomintoul 12 Yo Portwood Finish Tomintoul Distillery, Philipson Söderberg AB
 
Tävlingskategori: Scotland 9-12 år Cask Strength  
Guld Benromach 2001 Benromach Distillery, Symposion International AB
Silver Springbank 12 Year Old Springbank Distillery, Symposion International AB
Brons Springbank 2000 Port Pipe Springbank Distillery, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: Scotland 13-20 år  
Guld: Aberlour 16 Yo Aberlour Distillery Pernod Ricard Sweden
Silver: The Glenlivet 15 Yo The Glenlivet Distillery Pernod Ricard Sweden
Brons: Bunnahabhain Islay Single Malt 18 Yo Un-chill Filtered Bunnahabain Distillery Janake Wine group
 
Tävlingskategori: Scotland 13-20 år Small Batch-Lim Ed  
Guld: Glencadam limited Edition Olorosso Sherry Cask Finish OB (Angus Dundee), Tomp Beer Wine & Spirits AB
Silver: The Glenlivet Nadurra Triumph 1991 The Glenlivet Distillery, Pernod Ricard Sweden
Brons: Signatory Glenlivet UFC 14 Yo Sherry Butt Signatory Vintage Scotch Whisky Co, Galatea Spirits AB
 
Tävlingskategori: Scotland 13-20 år Cask Finish  
Guld: The Glenlivet 15 Yo French Oak The Glenlivet Distillery, Pernod Ricard Sweden
Silver: Bowmore 16 Yo Wine Cask Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Brons: Bowmore 15 Laimrig Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB  
Tävlingskategori: Scotland 13-20 år Cask Strength  
Guld: The Glenlivet 16 Nadurra The Glenlivet Distillery, Pernod Ricard Sweden
Silver: Glen Garioch 1994 Glen Garioch Distillery, Philipson Söderberg AB
Brons: Bowmore 15 Laimrig Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
 
Tävlingskategori: Scotland 21 > år  
Guld: Strathisla 30 Year Old, Gordon & MacPhail Gordon & MacPhail, Symposion International AB
Silver: The Glenlivet 21 Yo Archive The Glenlivet Distillery, Pernod Ricard Sweden
Brons: Old Pulteney 1980 Gordon & MacPhail, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: Scotland 21 > år Small batch-Lim Ed  
Guld: Glenburgie 1963, Gordon & MacPhail Gordon & MacPhail, Symposion International AB
Silver: Strathisla 40 Year Old, Gordon & MacPhail Gordon & MacPhail, Symposion International AB
Brons: Signatory Glen Mohr CS Wine 28 Yo Signatory Vintage Scotch Whisky Co, Galatea Spirits AB
Tävlingskategori: Peaty Blend  
Guld: Scottish Royal Angus Dundee Distillery, Philipson Söderberg AB
Silver: The Black Grouse The Edrington Group, Maxxium Sweden AB
Brons: Islay Legend 8 Yo  Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Tävlingskategori: Peaty Malt 3-8 år  
Guld: Laphroaig Cairdeas Ileach Edition Laphroig Distillery, Maxxium Sweden AB
Silver: Benromach Peat Smoke Benromach Distillery, Symposion International AB
Brons: Old Ballantruan OB (Angus Dundee), Tomp Beer Wine & Spirits AB
 
Tävlingskategori: Peaty Malt 9-12 år  
Guld: Bowmore Tempest Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Silver: Laphroaig 10 Cask strength (Batch 003) Laphroig Distillery, Maxxium Sweden AB
Brons: Laphroaig 1999, 11 År, Cooper Choice The Vintage Malt Whisky Co, Symposion International AB
 
Tävlingskategori: Peaty Malt 13-20 år  
Guld: Laphroaig 18 Yo Laphroig Distillery, Maxxium Sweden AB
Silver: Bowmore 15 Laimrig Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Brons: Smokehead 18 Yo Ian Macleod Distillery, Cask Sweden
 
Tävlingskategori: Peaty Malt 21 > år  
Guld: Highland Park 21 Yo The Edrington Group, Maxxium Sweden AB
Silver: Bowmore Single Malt 25 Yo, Islay Morrison Bowmore Distillery, Philipson Söderberg AB
Brons: Caol Ila 1979, 30 År, Connoisseurs Choice The Vintage Malt Whisky Co, Symposion International AB
 
Nomineringar:
Nedan följer en lista på de producenter och importörer som har blivit nominerade i årets whiskytävling. 1 nominering = 1 medalj (guld, silver eller brons). Prisutdelning sker på scenen nu på torsdag kl 20.

Bergslagens Destilleri - 1 nominering
Berntson Brand - 5 nomineringar
Cask Sweden - 1 nominering
Force of Action AB - 1 nominering
Galatea Spirits AB - 7 nomineringar
Janake Wine group - 1 nominering
Mackmyra Svensk Whisky AB - 6 nomineringar
Maxxium Sweden AB - 7 nomineringar
Pernod Ricard Sweden - 11 nominerningar
Philipson Söderberg AB - 16 nomineringar
Symposion International AB - 19 nomineringar
Tomp Beer Wine & Spirits AB - 3 nomineringar
Öl/Cidertävlingen 2011
Nedan följer en lista på de producenter och importörer som har blivit nominerade i årets whiskytävling. 1 nominering = 1 medalj (guld, silver eller brons). Prisutdelning sker på scenen nu på torsdag kl 18. Första siffran efter företagsnamnet är antal ölnomineringar, andra siffran är antal cider nomineringar.
AB Wicked Wine - 5 + 1 nomineringar
AB Åbro bryggeri - 2 nomineringar
Alambic - 2 nomineringar
Braunstein - 1 + 1 nomineringar
Brekeriet - 1 nominering
Brewery international - 3 + 2 nomineringar
Brill & Co - 6 nomineringar
Båstadsvinhadel - 1 nominering
Carlsberg - 5 + 2 nomineringar
Cask Sweden - 3 nomineringar
Elixir Wine - 7 nomineringar
Galatea - 15 nomineringar
Gamla Slottskällan Bryggeri - 2 nomineringar
Gotlands Bryggeri - 2 nomineringar
Jämtlands Bryggeri - 3 nomineringar
Krönleins Bryggeri - 1 + 1 nomineringar
Monks Café - 6 nomineringar
Nils Oscar Company - 2 nomineringar
Nynäshamn Ångbryggeri - 7 nomineringar
Oliver Twist - 5 nomineringar
Oppigårds Bryggeri - 7 nomineringar
Pernod Recard 0 + 1 nominering
SABmiller - 3 nomineringar
Sigtuna brygghus - 4 nomineringar
Spendrups Bryggeri - 1 nominering
Strömsholms Brygghus - 4 nomineringar
Tomp 2 + 1 nomineringar
Två bryggare - 1 nominering
Ängö kvartersbryggeri - 1 nominering